Polyfázický spánek – co to je?

Polyfázický spánek, přesněji řečeno jeho výzkum, se datuje od první světové války. Polyfázický spánek a všechny problémy s ním spojené zkoumali a testovali vojenští lékaři během válečných operací, které probíhaly v Evropě na počátku 20. století. Cílem bylo zvýšit bojovou připravenost a koncentraci na bojišti a zároveň zkrátit dobu strávenou spánkem. Během výzkumu polyfázového spánku byla položena otázka: Je možné spát o několik hodin méně, aniž by to mělo negativní vliv na zdraví vojáků?

Polyfázový spánek a zdraví

Výsledkem výzkumu a analýzy dostupných informací je koncept vícefázového spánku. Jedná se o opak monofázického spánku, tj. spánku trvajícího 7-9 hodin denně výhradně v noci a bez dalších zdřímnutí během dne. Multifázový spánek, známý také jako polyfázový spánek, je založen na myšlence, že v noci spíme o několik hodin méně, ale během dne si navíc dopřáváme krátké šlofíky. Bylo prokázáno, že je možné spát v noci kratší dobu, aniž by to mělo negativní a znatelný dopad na zdraví a funkci mozku a kognitivní schopnosti. Výsledkem je, že vojáci, ale i piloti a námořníci začali uplatňovat zásady polyfázového spánku, aniž by to ohrozilo jejich zdraví a výkonnost. V současné době polyfázový spánek získává na popularitě a počet lidí spokojených s technikami této formy každodenního odpočinku se zvyšuje.

Co je polyfázový spánek?

Nejdůležitější je přísně a důsledně - s budíkem v ruce - dodržovat čas spánku a usínání. Jen tak bude tato forma spánku účinná. Za druhé je třeba pomalu přizpůsobovat tělo a mysl změně denního spánkového cyklu, pokud jde o počet hodin a časy usínání a probouzení. Je třeba dodat, že se jistě najdou lidé, pro které je polyfázový spánek nezdravý a nemožný. Většina zdravých lidí však může tuto techniku spánku úspěšně používat. Předpokladem účinnosti polyfázového odpočinku je probuzení ve správné fázi spánku.
Náš spánek se dělí na dvě základní fáze - nREM a REM. První z nich je hluboký spánek, během kterého ochabují naše svaly, snižuje se krevní tlak a mozková aktivita a probíhá hluboká regenerace celého těla. REM je období mělkého spánku a aktivní mysli projevující se sněním a rychlými pohyby očí. Tyto fáze se vyskytují střídavě, několikrát během noci. Pokud se probudíme ve fázi REM, jsme okamžitě plně při vědomí a připraveni k akci. Při zavádění techniky polyspánku do našeho života je třeba dodržovat vzorec usínání a probouzení tak, abychom vstávali, když jsme právě ve fázi REM. Pravidelnému a rychlému usínání napomáhá také pohodlí našeho nočního odpočinku. Doporučuje se mít pohodlné a vhodně zvolené podle našich preferencí. matrace na spaní a prostornou postelprostornou postel, lůžkoviny odpovídající ročnímu období a pohodlné pyžamo, které neomezuje tělo. Ložnice by měla být tmavá a tichá a její teplota by se měla pohybovat mezi 18 a 20 stupni Celsia. Takové uspořádání nám usnadní efektivní a rychlé usínání.

Typy polyfázového spánku

Na základě výzkumu a experimentů bylo vyvinuto několik základních typů polyfázového spánku v závislosti na potřebách vyplývajících z povolání a životního stylu. Zde načasování bdění a odpočinku závisí na druhu práce, její přesnosti a energii potřebné k efektivnímu výkonu:

Polyfázový spánek - jak začít?

Polyfázovému režimu musí předcházet adaptační fáze. Nejprve si musíme položit otázku, zda takovou změnu v kontextu našeho životního stylu skutečně potřebujeme? Pokud ano, aby naše zdraví neutrpělo, měla by být tato technika spánku zaváděna pomalu - nejlépe během dovolené, prázdnin nebo jiné delší pauzy. Začněte analýzou fází spánku nREM a REM tak, aby okamžik probuzení nastal ve fázi REM. Aby byl polyfázový spánek účinný, je třeba striktně dodržovat spánkový režim v noci i přes den. Zdřímnutí musí být organizováno přesně ve stejnou dobu a musí trvat stejný počet minut každý den. Studie prokázaly, že pouze tato důslednost se projeví v požadovaném efektu zkrácení doby spánku a zachování odpočatosti a energie. Může být užitečné mít v telefonu aplikaci, která vám řekne, kdy máte jít spát, a ve správný čas vás probudí.
Je také nutné sledovat svůj zdravotní stav a pohodu, abychom zjistili, zda existují náznaky, že je třeba tento typ spánku přerušit. Na internetu můžeme najít mnoho návodů na toto téma a instrukcí, jak postupovat. Dočteme se také, v jakých časech si máme zdřímnout a kolik, v závislosti na počtu zdřímnutí, by měly trvat. Lidé chronicky nemocní, užívající mnoho různých léků a s kardiovaskulárními chorobami by měli vyhledat lékařskou radu, zda tato forma spánku neohrozí jejich zdraví a život. To platí i pro používání polyfázového spánku po delší dobu. Na druhou stranu v zásadě každý, bez ohledu na svůj zdravotní stav, může úspěšně a bez obav krátkodobě upravit svůj cirkadiánní rytmus, pokud to jeho aktuální životní situace vyžaduje.

Publikovaný výzkum polyfázového spánku:

Experiment Dr. Claudia Stampiho.
Experiment kanadského letectva.
Experiment NASA.
Experiment italských pilotů.

Sdílení článku:

Informace

Naše specializace se také soustředí na dětské pokoje. Konkrétně nábytkem jako jsou postele patrové , rozkládací a výsuvné, jednoosobové , dvou a také tří osobové provedení. Variatny borovice, olše, dub, ořech, ale také pevnou a stabilní dřevotřísku. Postele lze také upravit barevným nátěrem a nebo využít některé polepy a grafiku z naší široké nabídky.

Kontaktní informace

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.


Na Prádle 3389/8
702 00 Moravská Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamace: na hlavní stránce naleznete online formulář.

Doklady a fakturace: ucetnictvi@dobresny.cz

Dodatečný reklamační email: reklamace@dobresny.cz

Více informací najdete zde

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Akceptujeme tyto platební systémy

Druhy plateb v našem e-shopu:

  • dobírkou
  • převodem
  • on-line kartou
  • PayU