Jaká je životnost matrace?

Životnost matrace se pohybuje od 5 do 10 let, ale z hygienického hlediska se doporučuje matrace měnit každé 4 roky. Jak to tedy je?

Jaký je rozdíl mezi hygienickou a mechanickou životností?

Podstatnými důvody, proč vyměnit svou matraci jsou zhoršující se hygienické a mechanické vlastnosti, které mohou začít ovlivňovat váš spánek a zdraví.

Hygienická životnost

V matraci se postupem času mohou hromadit bakterie, plísně a roztoči, daří se jim hlavně v teplém a vlhkém prostředí, a jelikož člověk v průběhu svého života vypotí velké množství tekutin, přispívá tak k jejich rozmnožování. Kvalitní matrace se postará o to, aby byly tekutiny z matrace rychle odvětrané, a nevytvářely se ideální podmínky pro množení těchto mikroorganismů. Hygienickou životnost můžete ovlivnit také správným výběrem roštu.

Mechanická životnost

Matrace se opotřebovává, stejně tak jako jiné výrobky. Mohou se na ni vytvořit proleželá místa, která znepříjemňují spánek. Proto záleží na materiálu, ze kterého je matrace vyrobena. Pokud se jedná o mechanickou životnost, vydrží matrace několik let ve výborném stavu, proto ji není třeba měnit kvůli proleželým místům, ale z hygienických důvodů, které spoustu lidí opomíjí.

Jak teda poznáte, že je čas vyměnit starou matraci za novou?

 
  1. Po probuzení máte ztuhlé svaly a bolí vás záda
  2. Matrace má viditelné nerovnosti, hrudky a prohyby
  3. Matrace vydává při převalování zvuky (ale pozor, zvuky může vydávat i postel)
  4. Těžce se vám usíná, nemůžete si najít správnou polohu pro spánek
  5. Pociťujete zhoršení alergie nebo astmatu (nezlepšuje se to ani po vyčištění potahu)
  6. Matraci máte déle než 10 let a cítíte, že je čas na změnu


Životnost podle druhu materiálu:

POLYURETANOVÁ PĚNA

Klasické matrace z polyuretanové pěny mají nejkratší hygienickou životnost. Nehodí se do vlhčího prostředí, neboť má pěna nižší vzdušnost, a to může přispívat k množení roztočů a bakterií.

HR PĚNA

Tato pěna se vyznačuje svou dlouhou životností a maximální odolností. Studená pěna, které se přezdívá HR pěna (High Resilience = Vysoká Odolnost), je vyrobena pomocí moderních technologií. Skvěle odvádí teplo, a tak brání přehřátí těla během spánku. Poradí si i s nadbytečnou vlhkostí, takže nepřispívá k tvorbě roztočů a bakterií. Výhodou této pěny také je, že se přizpůsobuje lidskému tělu, takže se při dlouhodobém používání jen tak nezdeformuje. V kombinaci s prvotřídním lamelovým roštem, pravidelnou péčí (větrání, vysávání, praní potahu) a s matracovým chráničem vám vydrží až 15 let.

PAMĚŤOVÁ PĚNA (VISCO pěna, líná pěna)

Paměťová pěna patří k těm nejkvalitnějším, proto se nejčastěji používá na lůžka dlouhodobě ležících a pacientů, kteří mají problémy se zády. Je to umělý materiál, který neposkytuje vhodné prostředí pro život mikroorganismů, takže je velmi vhodná i pro alergiky. Struktura paměťové pěny je vysoce prodyšná, odvětrává vlhkost, a tím udržuje správné hygienické podmínky. Jde o kvalitní pěnu, od které můžete očekávat delší životnost.

KOKOS

Vrstva kokosového vlákna napomáhá lepšímu odvětrávání, pohlcuje vlhkost a udržuje příjemné klima v horkých letních dnech. Svou skvělou termoregulační schopností zabraňuje vzniku plísní a množení parazitů. Obecně se matrace s kokosovou vrstvou nedoporučují na polohovatelné rošty (kokos se brzo vydrolí).

POHANKA

Je poněkud měkčí než kokos, pohankové skořápky ze zrníček se všívají do polštářků a ty se doplňují do matrací. Stejně tak jako kokosová vlákna, i pohanka je vzdušná a dobře odvádí vlhkost.

LATEX

Latexové matrace mají oproti klasickým pěnám dvakrát delší životnost. Jsou vzdušné a odolné vůči bakteriím a plísním. Snadno odvětrávají vlhkost, což je obrovským plusem, během spánku tak dochází k přirozené cirkulaci vzduchu okolo těla a pot, který naše tělo vypotí je odveden pryč. Také nezapáchají, neboť se jedná o víceméně přírodní materiál. Životnost této matrace se pohybuje okolo 25 let, průměr u jiných je okolo 7 let.

PROFILOVANÁ PĚNA (Ravine Blue)

Unikátní struktura této pěny zajišťuje dokonalou cirkulaci vzduchu, zabraňuje rozvoji hub a plísní. Pěna se vyznačuje pozoruhodnou trvanlivostí a odolností proti deformaci.

RE PĚNA (Rebonding foam)

Pěna je vyráběna pojením drcených kousků PUR a studené pěny. Její předností je tedy tvarová stálost a tuhost, ale naopak je pěna méně prodyšná a pružná. Má vysokou mechanickou životnost, ale nižší hygienickou. Doporučuje se spíše pro nenáročné uživatele.

PRUŽINOVÁ MATRACE

U pružinových matrací je velmi dlouhá hygienická životnost, a to díky pružinám, které při stlačení napumpují do matrace vzduch a tím se její termoregulace zlepšuje. Patří k levnějším a zastaralejším variantám, ale při ohleduplném používání a správné péči může vydržet až 10 let.

TAŠTIČKOVÉ MATRACE

Taštičkové matrace, stejně jako pružinové, mají vysokou cirkulaci vzduchu. Jsou odolné vůči výskytu roztočů a bakterií. Při ohleduplném používání a správné péči může vydržet až 10 let.

Jak prodloužit životnost matrace

Pečujte o svou matraci

Pravidelně matraci přetáčejte

Kvalitní potah je důležitý

Dodržujte pokyny výrobce

Sdílení článku:

Informace

Naše specializace se také soustředí na dětské pokoje. Konkrétně nábytkem jako jsou postele patrové , rozkládací a výsuvné, jednoosobové , dvou a také tří osobové provedení. Variatny borovice, olše, dub, ořech, ale také pevnou a stabilní dřevotřísku. Postele lze také upravit barevným nátěrem a nebo využít některé polepy a grafiku z naší široké nabídky.

Kontaktní informace

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.


Na Prádle 3389/8
702 00 Moravská Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamace: na hlavní stránce naleznete online formulář.

Doklady a fakturace: ucetnictvi@dobresny.cz

Dodatečný reklamační email: reklamace@dobresny.cz

Více informací najdete zde

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Akceptujeme tyto platební systémy

Druhy plateb v našem e-shopu:

  • dobírkou
  • převodem
  • on-line kartou
  • PayU