Guinnessův světový rekord ve spánku

Záznam o spánku: Fakta a čísla

Navzdory zdání není Guinnessův světový rekord ve spánku jednoduchou záležitostí. Nadměrný spánek nebo jeho nedostatek představuje vážné riziko pro zdraví a život. Lze jej přirovnat k riziku skoku z letadla nebo potápění do hloubky - ohrožujeme svůj život a zdraví. Proto musí být lidé, kteří takovou výzvu podstupují, pod dohledem týmu lékařů. To však lidem nebrání v tom, aby se pokoušeli překonat nejdelší spánek na světě. Jaký je Guinnessův rekord ve spánku? V roce 2017 spal sedmiletý chlapec z Kentucky nepřetržitě 11 dní. Navzdory výzkumu lékařů jsou příčiny a důsledky tohoto jevu stále nevysvětleny. Není překvapením, že již v roce 1997 byly pokusy o překonání tohoto rekordu zrušeny kvůli rizikům s tím spojeným. Nicméně ještě předtím se několika odvážným rekordmanům podařilo dosáhnout působivých výsledků v této kategorii.

Rekordní délka lidského spánku, ale naopak, jak dlouho člověk vydrží bez spánku?

V roce 1964 se Randy Gardner pokusil o vytrvalostní rekord bez spánku. Teenager nespal 264 hodin, tedy 11 dní. Cílem experimentu bylo také prozkoumat účinky spánkové deprivace na duševní a fyzické zdraví. Přestože Gardner toto období přežil bez vážných zdravotních problémů, odborníci varují, že taková spánková deprivace může mít vážné následky. U Randyho se projevila nesoustředěnost, halucinace, bludy a ztráta čichu a chuti. Poslední osobou, která se proslavila v "Guinnessově knize rekordů" za rekord v nespaní, byl Robert McDonald. V roce 1986 byl vzhůru úctyhodných 453 hodin a 40 minut, což odpovídá 18 dnům, 21 hodinám a 40 minutám. Ačkoli měl McDonald na svém kontě mnoho dalších riskantních výzev, přiznal, že právě nedostatek spánku byl nejnebezpečnějším zážitkem jeho života. Během tohoto experimentu se potýkal s různými zdravotními problémy, podobnými těm, které se projevily u Randyho Gardnera. Naštěstí se tyto neduhy časem vyřešily.

Význam spánku pro zdraví

Spánek je klíčovou součástí našeho zdraví a pohody. Nedostatek spánku může vést k mnoha zdravotním problémům. Mezi nejčastěji uváděné patří zvýšené riziko rakoviny, oslabení imunitního systému, potíže s udržením přiměřené tělesné hmotnosti, ale také problémy se soustředěním, neustálý pocit únavy a kardiovaskulární onemocnění. Správné množství a kvalita spánku jsou proto pro naše tělo zásadní. Uspořádání ložnice ovlivňuje kvalitu a přiměřenou délku spánku. Tlumené barvy, ticho, tma a teplota nám umožňují rychle usnout a spát celou noc. Důležitý je také komfort nočního odpočinku, za který je zodpovědná postel, matrace a lůžkoviny.

Jak zlepšit kvalitu spánku?

Správná matrace: Základem dobrého spánku je pohodlná a vhodná matrace. Samozřejmě neexistuje univerzální model matrace, který by vyhovoval všem. Při nákupu ideálního modelu pro sebe byste měli zvážit parametry, jako je tuhost, velikost, tloušťka a typ vložky, která může být vyrobena z pěn, pružin, latexu a kokosu, stejně jako ze směsi všech těchto složek.
Dobrá postel: Správná postel je pro pohodlí spánku stejně důležitá jako matrace. Postel je stabilizátorem, který spolu s matrací zajišťuje klidný a bezpečný spánek. Aby bylo toto duo v souladu, musí být velikost matrace pečlivě sladěna s velikostí postele. Postel se správnou konstrukcí také zajišťuje lepší cirkulaci vzduchu, která pomáhá udržovat optimální teplotu. To následně zabraňuje přehřátí nebo nadměrnému ochlazení v noci.
Správné lůžkoviny: Výběr správných lůžkovin, které jsou prodyšné a vyrobené z přírodních materiálů, může výrazně zlepšit kvalitu vašeho spánku, zejména v létě. V chladných dnech byste si měli pořídit lůžkoviny, které jsou silnější a udržují teplo. Výběr správného polštáře je zase otázkou jeho tvaru, materiálu potahu a výplně, které mohou rozhodnout o našem pohodlí a zdravém spánku.
Prostředí pro spánek: Klíčovými prvky správné spánkové hygieny jsou minimalizace světla a hluku v ložnici, udržování vhodné teploty a vyhýbání se před spaním obrazovkám počítače, chytrého telefonu a televize. Důležitá je také strava, stálý cirkadiánní rytmus a používání relaxačních technik před spaním.

 

Guinnessův světový rekord v oblasti spánku je fascinující, ale především nám připomíná, jak velký význam má spánek pro naše zdraví a pohodu. Nedostatek spánku nebo jeho nadbytek jsou dvě anomálie, které jsou pro člověka nebezpečné. Při příležitosti pokusu o rekord mohli lékaři potvrdit fatální účinky dlouhodobého spánkového deficitu, který ničí zdraví a může být i smrtelný. Vliv několikadenního spánku na lidské zdraví nebyl během pokusu jednoznačně zjištěn. Je však známo, že není pro zdraví tak nebezpečný jako notorická nespavost.

Sdílení článku:

Informace

Naše specializace se také soustředí na dětské pokoje. Konkrétně nábytkem jako jsou postele patrové , rozkládací a výsuvné, jednoosobové , dvou a také tří osobové provedení. Variatny borovice, olše, dub, ořech, ale také pevnou a stabilní dřevotřísku. Postele lze také upravit barevným nátěrem a nebo využít některé polepy a grafiku z naší široké nabídky.

Kontaktní informace

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.


Na Prádle 3389/8
702 00 Moravská Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamace: na hlavní stránce naleznete online formulář.

Doklady a fakturace: ucetnictvi@dobresny.cz

Dodatečný reklamační email: reklamace@dobresny.cz

Více informací najdete zde

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Akceptujeme tyto platební systémy

Druhy plateb v našem e-shopu:

  • dobírkou
  • převodem
  • on-line kartou
  • PayU