Jak nezdravý spánek ohrožuje zdraví a jak ho lze napravit?

Nedostatek spánku negativně ovlivňuje paměť, reflexy, pozornost, poznávací schopnosti a rozhodovací procesy. Stačí jediná nevyspalá noc, abyste se cítili nadměrně ospalí, unavení a podráždění. Přestože krátkodobé účinky jsou snadno patrné, je důležité si uvědomit, že chronická nespavost negativně ovlivňuje naše duševní i fyzické zdraví. Zjistěte, proč byste měli mít dostatek spánku!

Jak dlouho vydržíte beze spánku?

Potřeba spánku závisí na věku a potřebách organismu. Dospělý člověk ve věku 18-64 let potřebuje 7-9 hodin spánku za noc, starší lidé o něco méně. Senioři obvykle potřebují 6-8 hodin nepřerušovaného klidného spánku. Dostatečné množství spánku má pozitivní vliv na duševní zdraví a kognitivní výkonnost. Může se tak snížit riziko Alzheimerovy choroby a demence (onemocnění šílenstvím). Výzkumy ukazují, že přerušovaný spánek poškozuje paměť. 

Chcete-li zlepšit kvalitu svého spánku, vyberte si kvalitní taštičkovou matraci. Ta vám pomůže zaujmout pohodlnou polohu a postará se o vaši páteř a pohodu. Odborníci zdůrazňují, že nedostatek spánku delší než 48 hodin je nebezpečný a více než 100 hodin může vést dokonce ke smrti. Pokud trpíte nespavostí, je nezbytné, abyste se obrátili na odborníka.

Jaká jsou rizika nedostatku spánku?

Zpočátku se objevují problémy se soustředěním. Výzkumy ukazují, že mozek se sám dostává do stavu spánku. K tomu může docházet i během dne a my si ani neuvědomujeme, že podřimujeme. Často si myslíme, že jedna bezesná noc není nebezpečná, ale narušuje fungování organismu. Obvykle se pak objevuje zvýšený pocit hladu, zhoršená pohybová koordinace, otoky pod očima a zpomalené reflexy.

Probouzení v noci podle hodin - příčiny

Zajímá vás, proč se budíte ve tři hodiny ráno? Odborníci připomínají, že se v tuto dobu čistí játra. Abyste si zajistili klidný spánek, dejte si lehce stravitelnou večeři. Tímto způsobem nebudete přetěžovat svá játra. Budíte se ve 4 hodiny ráno? To je znamení, že můžete mít problém s plícemi. Naopak probouzení mezi 11. a 1. hodinou ranní nezřídka souvisí s dysmotilitou žlučníku.

Nespavost - proč je nebezpečná?

Jaká jsou rizika bezesné noci? Může nás nutit k výběru nevhodných potravin, což zase může narušit cirkadiánní rytmus. Pokud se cítíme nevyspalí, je pravděpodobnější, že si připravíme vysoce kalorické jídlo nebo svačinu. Studie ukazují, že lidé trpící chronickou nespavostí jsou častěji obézní. 

Jak nedostatek spánku ovlivňuje organismus? Především zvyšuje riziko cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění a deprese. Trvalý nedostatek spánku snižuje imunitu a přispívá k poruchám menstruace. Kromě toho se zvyšuje i kvalita spánku:

Nedostatek spánku - jak se mu vyhnout?

Sladké občerstvení vám rychle dodá energii, na druhou stranu může ztížit usínání. Výzkumy ukazují, že zdravé potraviny pomáhají zvládat příznaky chronické únavy. Vyplatí se je zařadit do svého jídelníčku:

Potraviny bohaté na tyrosin zlepšují kognitivní funkce, což je velmi důležité, když musíte jít do práce po probdělé noci. Můžete tedy jíst vejce, tofu, mléko, maso nebo celozrnné výrobky.

Jak dlouho vydržíte beze spánku? Záznamy

Jak dlouho vydržíte beze spánku? Randy Gardner se zúčastnil šokujícího experimentu, při kterém nešel spát více než 264 hodin. Během této doby byl pod dohledem, aby náhodou neusnul. Kromě toho měl plnit testy a úkoly, které měly zhodnotit jeho duševní a fyzickou výkonnost. Po dvou týdnech rekord překonala Britka Maureen Westonová. V roce 1986 vydržel Američan Robert McDonald bez spánku 18 dní, 21 hodin a 40 minut.

Bezesná noc - následky 

Nespavost negativně ovlivňuje funkci mozku, včetně schopnosti zapamatovat si a zpracovávat informace, vyvozovat závěry a zvládat emoce. Během spánku se mozek zbavuje toxinů, které se nahromadily během duševní práce. Hromadění škodlivých bílkovin přispívá k rozvoji neurodegenerativních onemocnění. Nedostatek spánku se často vyskytuje společně s úzkostí a depresí.

Přerušovaný spánek způsobuje podráždění, frustraci a netrpělivost. Pokud se problém stupňuje, může negativně ovlivnit vaši profesní i soukromou sféru. Chcete-li tomu předejít, vyberte si kvalitní matraci. Ráno se tak probudíte odpočatí a plní energie. Pěnová matrace se dokonale přizpůsobí tvaru vašeho těla a zajistí pohodlný spánek. Kapesní model zase poskytuje dobrou oporu vaší páteři a zároveň je vysoce pružný a odolný.

Sdílení článku:

Informace

Naše specializace se také soustředí na dětské pokoje. Konkrétně nábytkem jako jsou postele patrové , rozkládací a výsuvné, jednoosobové , dvou a také tří osobové provedení. Variatny borovice, olše, dub, ořech, ale také pevnou a stabilní dřevotřísku. Postele lze také upravit barevným nátěrem a nebo využít některé polepy a grafiku z naší široké nabídky.

Kontaktní informace

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.


Na Prádle 3389/8
702 00 Moravská Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamace: na hlavní stránce naleznete online formulář.

Doklady a fakturace: ucetnictvi@dobresny.cz

Dodatečný reklamační email: reklamace@dobresny.cz

Více informací najdete zde

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Akceptujeme tyto platební systémy

Druhy plateb v našem e-shopu:

  • dobírkou
  • převodem
  • on-line kartou
  • PayU