Co je spánek?

Význam spánku

Spánek je nezbytný, dosud nebylo nalezeno jednoznačné vysvětlení jeho nepostradatelnosti. Kromě této neznámé klíčové funkcemá spánek další organizmu prospěšné funkce. Spánek se vyskytuje nejen u savců a ptáků, ale také u plazů, ryb nebo hmyzu.

 

Fáze spánku

 

Snění

Sen je prožitek zdánlivých smyslových vjemů, emocí a myšlenek vnímaných v průběhu spánku, které nejsou ovládány vůlí . Převážná většina snů se odehrává v průběhu REM fáze spánku.. Spánek není ani stav naprostého klidu.

 

Usínání

Přechodný stav mezi bdělostí a spánkem. Nejprve se objevují výrazné tělesné pohyby a změny polohy těla. Poté následuje prohloubené dýchání a pomalé zavírání očí. Občas se objevují svalové křeče provázené škubnutím celého těla. Při usínání se postupně snižuje svalové napětí, krevní tlak i tepová frekvence. Během usínání má člověk sklon k těkavým myšlenkám a polosnům. Objevují se také specifické pseudohalucinace.

 

NREM fáze spánku

Není tak aktivní, skládá se však ze čtyř dalších stadií, která na sebe navazují a během kterých se spánek stále více prohlubuje. Během NREM fáze je aktivita mozku poměrně nízká a dochází spíše k obnově fyzických sil.

 

REM fáze spánku

Rapid eye movement (v překladu rychlé pohyby očí) je fáze spánku charakterizovaná rychlými pohyby očí pod víčky, nízkou svalovou aktivitou a sněním.

 

Probuzení

Je návrat ze spánku do stavu bdělosti. V mnohém se podobá fázi usínání, ale probíhá mnohem rychleji.

 

Poruchy spánku

nespavost

poruchy dýchání vázané na spánek
nadměrná spavost
poruchy cirkadiánního rytmu
parasomnie
abnormální pohyby vázané na spánek
isolované symptomy a varianty normy

noční můra

noční děs

mluvení ze spaní

...

 

 

 

 

 

 

 

 

Sdílení článku:

Informace

Naše specializace se také soustředí na dětské pokoje. Konkrétně nábytkem jako jsou postele patrové , rozkládací a výsuvné, jednoosobové , dvou a také tří osobové provedení. Variatny borovice, olše, dub, ořech, ale také pevnou a stabilní dřevotřísku. Postele lze také upravit barevným nátěrem a nebo využít některé polepy a grafiku z naší široké nabídky.

Kontaktní informace

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.


Na Prádle 3389/8
702 00 Moravská Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamace: na hlavní stránce naleznete online formulář.

Doklady a fakturace: ucetnictvi@dobresny.cz

Dodatečný reklamační email: reklamace@dobresny.cz

Více informací najdete zde

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Akceptujeme tyto platební systémy

Druhy plateb v našem e-shopu:

  • dobírkou
  • převodem
  • on-line kartou
  • PayU