Způsoby spánku – jak rychle usnout?

Existuje mnoho důvodů, které mohou souviset s poruchami spánku. Často jsou příčinou nespavosti somatická nebo psychická onemocnění různého druhu. V takovém případě je nutné vyhledat lékaře. Druhou skupinou faktorů způsobujících problémy se spánkem je nedostatečná spánková hygiena a rutina. Hovoříme o chování a návycích, které nepřispívají k pravidelnému a posilujícímu nočnímu odpočinku. Nepravidelný životní styl, narušený cirkadiánní rytmus, stres a hektický rozvrh, velké pracovní vytížení a workoholismus jsou typické jevy, které mají negativní dopad na zdravý a kvalitní spánek. Pokud nás problémy se spánkem trápí, ale krátkodobě odezní, není důvod k obavám. Pokud nemáme dostatek spánku po dobu delší než 30 dní, je důležité si uvědomit, že se jedná o zdravotní problém, který nelze ignorovat. Dlouhodobý nedostatek spánku vede k hypertenzi, cukrovce, nadváze, endokrinním poruchám, kardiovaskulárním onemocněním a depresím.

Co dělat, abychom usnuli?

Vzhledem k tomu, že téměř polovina lidí má problémy s klidným spánkem, není to způsobeno závažným onemocněním. Svědčí to spíše o přehlížení a bagatelizaci pravidelného času spánku a vstávání a především o nedostatečném povědomí o péči o svůj zdravý spánek. Existují však univerzální prostředky proti nespavosti, které může využít téměř každý. Osvědčené způsoby usínání by měly pomoci a upravit náš denní rytmus tak, abychom začali žít a odpočívat zdravě. Za prvé - důsledně dodržujme hodiny usínání a vstávání.  Tímto způsobem v průběhu několika dnů navykneme své tělo a mysl na stálý cirkadiánní rytmus, což nám usnadní pravidelný spánek. Naše ložnice by měla být příznivá pro naše usínání. Proto by měl být náš spací prostor uspořádán tak, aby nám pomáhal a nerozptyloval nás nepohodlím. Postel  do spania musí mít správnou velikost pro vaše tělo, tj. nesmí být příliš malá a příliš omezující. Matrace na spaní by měla být ideálně přizpůsobena našim potřebám. Neměla by být ani příliš měkká, protože se do ní zaboříme, ani příliš tvrdá, protože to bude mít za následek bolesti zad a kloubů po probuzení. Při výběru správného modelu byste se měli řídit svou hmotností a výškou. Pokud trpíte alergiemi, měli byste to také zohlednit a vybrat si antialergický model s vhodným potahem.
Pokud od matrace na spaní očekáváte maximální pohodlí, vyplatí se věnovat pozornost surovinám, ze kterých je vyrobena. matrace Termoplastické  vyrobené z pěny MEMORY nabízejí výjimečný komfort. Vlivem tělesné hmotnosti a tepla se pěna dokonale přizpůsobí naší postavě, obklopí naše tělo a sníží tlak.
Nezapomeňme také na měkké a na dotek příjemné lůžkoviny a lehká a vzdušná pyžama. Dalším způsobem, jak se dobře vyspat, je tepelný komfort. Teplota v ložnici by se měla pohybovat mezi 18 a 20 stupni Celsia. Proto je vhodné ji krátce před spaním vyvětrat a typ pyžama přizpůsobit ročnímu období. Dalšími způsoby, jak se dobře vyspat, jsou ticho a tma. Příliš mnoho světla a hluku negativně ovlivní dobu našeho usínání, proto je třeba je eliminovat.

Co lze udělat pro rychlé usínání?

Spánek může ztěžovat modré světlo vyzařované obrazovkami chytrých telefonů, notebooků a televizorů. Způsobem, jak rychle usnout, je proto nepoužívat tato zařízení 2 hodiny před spaním. Také se snažte nejíst příliš mnoho večeře. Místo toho se doporučuje ovoce, jogurt nebo měkké sendviče, které by neměly bránit usnutí. Pokud chcete spát rychle a hluboce, nedoporučujeme kávu a alkohol. Je pravda, že po skleničce snadno upadnete do spánku, ale ten je mělký a přerušovaný. Dalším prostředkem proti nespavosti je fyzická aktivita. Účinná budou krátká a lehká cvičení, gymnastika a protahování, na rozdíl od intenzivního tréninku, který nás může unavit natolik, že naše tělo odmítá spát. Mezi domácí prostředky proti nespavosti patří také teplá koupel a kostka oblíbené čokolády nebo sušenky doplněná kakaem nebo mlékem. Sprcha naše tělo zklidní a oblíbená svačinka spustí uvolňování serotoninu, díky čemuž se budeme cítit lépe a uvolněně. Je to stav těla a mysli, který podpoří rychlý spánek.

Každému z nás pomáhají při usínání individuální rituály nebo činnosti, které děláme, protože se nám osvědčily. Může to být krátká meditace, oblíbená píseň, zajímavý článek v novinách nebo kapitola z knihy. Někdy zabere i krátká procházka kolem domu nebo dechová cvičení. Vše záleží na našich preferencích a na tom, jak účinné jsou pro zklidnění před nočním odpočinkem. Pro ty, kteří mají rádi květiny v ložnici, doporučujeme aloe vera, levanduli nebo gardénii. Pokud posloucháte hudbu, měla by být spíše tichá a s nastavením automatického vypnutí.

Předpokladem fyzického a duševního zdraví je správný spánek. Chceme-li se probudit plní energie a motivace, abychom mohli čelit výzvám náročného dne, musíme se dobře vyspat. Pokud nemáte vlastní účinný režim, který by vám pomohl se dobře vyspat, můžete vždy využít univerzální zásady zdravého spánku, které jsme uvedli výše. Dobrou noc!

Sdílení článku:

Informace

Naše specializace se také soustředí na dětské pokoje. Konkrétně nábytkem jako jsou postele patrové , rozkládací a výsuvné, jednoosobové , dvou a také tří osobové provedení. Variatny borovice, olše, dub, ořech, ale také pevnou a stabilní dřevotřísku. Postele lze také upravit barevným nátěrem a nebo využít některé polepy a grafiku z naší široké nabídky.

Kontaktní informace

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.


Na Prádle 3389/8
702 00 Moravská Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamace: na hlavní stránce naleznete online formulář.

Doklady a fakturace: ucetnictvi@dobresny.cz

Dodatečný reklamační email: reklamace@dobresny.cz

Více informací najdete zde

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Akceptujeme tyto platební systémy

Druhy plateb v našem e-shopu:

  • dobírkou
  • převodem
  • on-line kartou
  • PayU