Zdravý životní styl

Proč vést zdravý životní styl? Vstáváme unavení, často jsme nemocní a lehké nachlazení nás na několik dní vyřadí z činnosti. Neustále nás bolí hlava a záda. Stále častěji se objevují závažná onemocnění, jako je cukrovka, hypertenze, kardiovaskulární choroby, astma a rakovina. Dostáváme se do začarovaného kruhu a hledáme zázračnou pilulku na všechny problémy. Může zdravý životní styl skutečně zlepšit naši pohodu a zabránit vzniku mnoha nemocí?

Zásady zdravého životního stylu

Zdravý spánek, správná strava a fyzická aktivita jsou základem zdravého života. Pokud se dokážeme vzdát stimulantů a navíc alespoň minimálně snížit stres, pomůže nám to k dosažení pohody. Základem je dobrý denní plán, který se vyhne plýtvání časem a neustálému honění se za méně důležitými věcmi, ale naopak se zaměří na zdravé návyky, které stojí za to realizovat.

Zdravý životní styl a relaxace

Zdravý spánek je zárukou pohody a zdraví. Zní to jako opakovaný slogan, ale ve skutečnosti je to základ našeho fungování. Během spánku odpočíváme a regenerujeme své síly. Zbavujeme se špatných emocí nahromaděných během dne. Osvobozujeme svou hlavu od problémů. Jak vedeme zdravý životní styl? Odpověď je jednoduchá: dostatečně spát. To je jedna z nejdůležitějších zásad, které bychom měli dodržovat.

Dlouho se nevědělo, že ideální je spát osm hodin. To je stejná doba, jakou potřebuje zaměstnanec pracující na plný úvazek. Proč je tedy pro nás tak obtížné vyhradit si čas na spánek? Kolikrát, když zapneme budík, vidíme, že do probuzení zbývá 6 hodin nebo méně? A co když máme problémy s usínáním (psali jsme o tom v článku Jak rychle usnout?) nebo se budíme několikrát za noc?

Zavedená opatření zdravého životního stylu by jim měla čelit. Příčinou nespavosti je v mnoha případech právě nedostatečná spánková hygiena a rutina. Nepravidelný životní styl, hektický, stresující a zaneprázdněný život, stejně jako nevhodná výživa a nulová fyzická aktivita. Čím dříve pochopíme, že během spánku regenerujeme, a zavedeme plán zdravého a odpočinkového života, tím dříve nám za to naše tělo poděkuje.

Zajistěte správnou výživu

Zásady zdravého životního stylu kladou důraz na vyváženou stravu, kterou nelze zaměňovat s náročnou specializovanou dietou. Podle odborníků na výživu a specialistů bychom měli dbát na pestrost jídel, abychom tělu denně dodávali potřebné živiny. Především bílkoviny, nenasycené tuky, komplexní sacharidy, vitaminy a minerální látky.

Základem výživy by měla být zelenina a výrobky obsahující rostlinné bílkoviny. Neměly by chybět obilné výrobky, omega-3 mastné kyseliny a vitamin D. Vyhýbejte se chemickým látkám a konzervantům. Jídla by měla být častá, méně vydatná a co nejméně zpracovaná. To je důležité zejména večer. Pizza nebo hamburger s hranolky, smažené pokrmy k večeři mohou rychle uspokojit hlad a mohou být chutné. Jsou však těžko stravitelné a mohou způsobit problémy s usínáním a se spánkem obecně. V našem jídle během dne nesmí chybět základní složka - voda. Až ¾ našeho těla a až 80 % mozku tvoří voda. Proto bychom měli vypít téměř 3 litry čisté neslazené vody. To je důležité zejména před spaním a ihned po probuzení. Čistá voda nastartuje náš metabolismus, odplavuje toxiny a hydratuje mozek, aby mohl lépe pracovat.

Neobjevujeme nic nového, když říkáme, že stimulanty mají negativní vliv na zdraví. Cigarety, alkohol, legální omamné látky nebo drogy, ale také nápoje s vysokými dávkami kofeinu a zneužívání léků proti bolesti přispívají ke zdravotním problémům.

Fyzická aktivita

Odpovědí na sedavý způsob života je samozřejmě fyzická aktivita. I mírné cvičení prováděné denně umožňuje kontrolu hmotnosti a výrazně snižuje výskyt civilizačních chorob. Mají blahodárný vliv na kontrolu hladiny cukru v krvi. Pomáhají předcházet kardiovaskulárním onemocněním. Pomáhají také pečovat o duševní zdraví tím, že působí proti depresím.

Dospělý člověk potřebuje 30-40 minut denně mírné fyzické aktivity.  Světová zdravotnická organizace doporučuje ujít denně alespoň 8 000 kroků. Není nutné se hned věnovat závodnímu sportu. Také ne každý si najde cestu do posilovny nebo na organizované hodiny cvičení. Můžete se projet na kole nebo si zaplavat a být aktivní. Místo toho, abychom všude jezdili autem, spolehněme se na chůzi, vystupme z autobusu o zastávku dříve. Zapomeňme na výtah a choďme po schodech. Je to prospěšné pro vaše zdraví.

Zdravý životní styl nevyžaduje revoluci. Začněme po malých krůčcích změnami ve stravování. Pijme více vody, a to nejen v horkém počasí nebo při cvičení. Choďme častěji pěšky a nechávejme auto před domem. A hlavně si dopřejme možnost regenerace a odpočinku. Nic vás neuklidní a nezlepší vaše zdraví nebo pohodu tak jako spánek. Zdravé návyky nebudou nepříjemnou povinností, když pocítíme příliv energie a spokojenosti.  

Sdílení článku:

Informace

Naše specializace se také soustředí na dětské pokoje. Konkrétně nábytkem jako jsou postele patrové , rozkládací a výsuvné, jednoosobové , dvou a také tří osobové provedení. Variatny borovice, olše, dub, ořech, ale také pevnou a stabilní dřevotřísku. Postele lze také upravit barevným nátěrem a nebo využít některé polepy a grafiku z naší široké nabídky.

Kontaktní informace

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.


Na Prádle 3389/8
702 00 Moravská Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamace: na hlavní stránce naleznete online formulář.

Doklady a fakturace: ucetnictvi@dobresny.cz

Dodatečný reklamační email: reklamace@dobresny.cz

Více informací najdete zde

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Akceptujeme tyto platební systémy

Druhy plateb v našem e-shopu:

  • dobírkou
  • převodem
  • on-line kartou
  • PayU