Spánkový chronotyp

Základní spánkové chronotypy

Existují různé typy spánkových chronotypů, ale nejčastější jsou:

Ranní ptáče: Lidé s tímto chronotypem jsou nejaktivnější a nejenergičtější ráno. Rádi chodí spát brzy večer a vstávají brzy ráno. Mají tendenci zjišťovat, že jejich výkonnost a pozornost vrcholí ráno.
Soví chronotyp: Jedná se o večerní chronotyp. Lidé s tímto chronotypem se cítí nejaktivnější a plní energie večer a v noci. Mají tendenci chodit pozdě spát a mají potíže s časným vstáváním. Jejich výkonnost může být vyšší ve večerních hodinách.
Střední chronotyp: Někteří jedinci spadají mezi ranní ptáky a sovy. Mají určitou flexibilitu, pokud jde o dobu spánku a aktivity, a mohou se cítit dobře ráno i večer.
Nepravidelný chronotyp: Někteří lidé nemají pevně stanovenou dobu spánku a mohou spát a být aktivní v různých dnech v různou dobu. To může být způsobeno nepravidelným pracovním rozvrhem nebo životním stylem.

Pro zjištění, jaký jste typ lze využít chronotyp test.

Spánkový chronotyp a zdravý spánek

Spánkový chronotyp je částečně podmíněn geneticky, ale může být také ovlivněn faktory životního prostředí a životního stylu. Volba vhodné doby spánku a aktivity může pomoci zvýšit efektivitu a kvalitu spánku a zlepšit celkovou denní výkonnost. Lidé s různými chronotypy mohou mít různé preference pro dobu, kdy pracují, cvičí a odpočívají, proto je důležité přizpůsobit časový rozvrh spánkovému chronotypu daného jedince.

Každý z nás má svůj vlastní typ spánku. Nejdůležitější je dobře se vyspat a ráno vstávat odpočatý a plný energie. Jak toho ale dosáhnout? Musíte mít upravený cirkadiánní rytmus, vstávat a chodit spát ve stejnou dobu, podle svého spánkového chronotypu. V ložnici by měla být správná teplota, ticho a tma. Těsně před spaním byste neměli pít kávu ani alkohol. Co dalšího vám může pomoci dosáhnout zdravého a posilujícího spánku? Vyplatí se investovat do dobré matrace, tj. takové, která splňuje naše požadavky a očekávání. Měla by být přiměřeně tvrdá, přiměřená naší hmotnosti a výšce a měla by poskytovat dobrou oporu celé páteři. Jste-li alergici, vyberte si model matrace a potahu, který je prodyšný a vyrobený z materiálů hypoalergenních . Nezapomeňte také přizpůsobit typ lůžkovin ročnímu období - v létě používejte lehké a vzdušné potahy a v zimě silnější a teplo zadržující.

Delfín nebo medvěd?

Při hlubším zkoumání spánkových chronotypů se můžeme setkat s méně zřejmými modely, jako jsou "delfín" a "medvěd". Jedná se o specifičtější kategorie chronotypů, které odkazují na konkrétnější preference spánku a denní aktivity. Jaké jsou jejich charakteristiky?

Chronotyp delfína: Tento chronotyp je složitější a poněkud nepředvídatelný. Lidé s tímto chronotypem mohou mít potíže s usínáním a udržením spánku v noci. Jejich spánek může být povrchní a probouzení během noci může být časté. Přes den mohou být aktivnější, ale mají potíže s nalezením stálého spánkového rytmu.
Chronotyp medvěda: Tento chronotyp se vyznačuje vysokou potřebou spánku. Večer je aktivní, ale nechodí spát příliš pozdě. Potřebuje dlouhý odpočinek - alespoň 8 hodin. Obvykle spí tvrdě a dlouho a může mít problémy s rychlým vstáváním.

 

Je třeba poznamenat, že ne každý člověk přesně spadá do těchto dvou kategorií a že existuje široká škála individuálních rozdílů v preferencích spánku a aktivit. Chronotypy delfína nebo medvěda jsou spíše popisné termíny, které pomáhají pochopit, jak se u různých lidí liší rytmus spánku a aktivity během dne. Je důležité, aby si každý člověk našel rozvrh, který bude nejlépe vyhovovat jeho individuálním potřebám a životnímu stylu, bez ohledu na to, do kterého z těchto chronotypů se nejvíce hodí. Je důležité důvěřovat své intuici a přizpůsobit si dobu spánku svým preferencím. Pokud se probouzíte odpočatí a v dobré náladě, znamená to, že váš spánek byl dostatečně dlouhý a regenerační.

 

Sdílení článku:

Informace

Naše specializace se také soustředí na dětské pokoje. Konkrétně nábytkem jako jsou postele patrové , rozkládací a výsuvné, jednoosobové , dvou a také tří osobové provedení. Variatny borovice, olše, dub, ořech, ale také pevnou a stabilní dřevotřísku. Postele lze také upravit barevným nátěrem a nebo využít některé polepy a grafiku z naší široké nabídky.

Kontaktní informace

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.


Na Prádle 3389/8
702 00 Moravská Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamace: na hlavní stránce naleznete online formulář.

Doklady a fakturace: ucetnictvi@dobresny.cz

Dodatečný reklamační email: reklamace@dobresny.cz

Více informací najdete zde

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Akceptujeme tyto platební systémy

Druhy plateb v našem e-shopu:

  • dobírkou
  • převodem
  • on-line kartou
  • PayU