Spánek a hubnutí – lidé, kteří dobře spí, hubnou rychleji?

Co nám výsledky studie říkají o stravě a spánku?

Zdá se, že současné poznatky o lidském zdraví jsou téměř kompletní, přesto je role a význam spánku pro naše zdraví stále otevřenou otázkou. Čas od času se dozvídáme o studiích, které jsou v rozporu se známými fakty o spánku, jež platí již desítky let.  Spánek a hubnutí je jednou z oblastí, kterou zkoumají lékaři a odborníci na výživu, aby prokázali souvislost mezi délkou a kvalitou spánku a účinností redukční diety. Donedávna se mělo za to, že každý, kdo dlouho spí, málo se hýbe a jí normální jídlo, bude mít určitě málo energie a bude letargický. Nedostatek pohybu zase způsobí přibývání na váze, což vyústí v cukrovku nebo hypertenzi. Proto se doporučoval krátký spánek, méně kalorií a zvýšená fyzická aktivita. Při rozhovorech s pacienty však bylo zjištěno, že od tohoto pravidla existuje tolik odchylek, že se začalo ještě podrobněji analyzovat, jaký vliv má délka a kvalita spánku na normální tělesnou hmotnost. Výsledky probíhajícího výzkumu se ukázaly jako překvapivé.

Proč si dopřát dostatek spánku?

Nedostatek spánku a přibývání na váze bylo předmětem mnoha studií, průzkumů a rozhovorů s pacienty. Bylo prokázáno, že dlouhý spánek napomáhá hubnutí a má velký vliv na tvar našeho těla a správnou hmotnost. Když spíme, naše tělo funguje na jiné bázi než během dne. Aktivují se procesy, které jsou zodpovědné za obnovu těla a mysli. Náš mozek se podobně jako počítač vyčistí od nepotřebných informací a dat a vnitřní orgány, svaly a tkáně se regenerují na buněčné úrovni. Totéž se děje s nervovým systémem a neurony. Aby tento proces správně fungoval, měl by být spánek dostatečně dlouhý. Dospělí by měli spát 7 až 9 hodin a děti až 14 hodin. S přibývajícím věkem se potřeba spánku snižuje, takže senioři spí pouze 6 - 7 hodin, nebo i méně. Příliš krátký spánek narušuje produkci hormonů, které regulují správnou regeneraci během nočního odpočinku. Zpomaluje také metabolismus, spalování tuků a správné vstřebávání látek a minerálů obsažených v potravě. Nedostatek spánku má za následek, že se ráno probouzíme unavení a bez energie. Tehdy se aktivují hormony, které způsobují pocit hladu. Objevuje se také silná chuť na sladkosti, nezdravé potraviny a slané pochutiny. Ty obsahují především tuk, sacharidy a cukr, což urychluje tloustnutí. Krátký a přerušovaný spánek negativně ovlivňuje celý, náš endokrinní systém. Ovlivňuje také produkci inzulínu, který je spojen s vylučováním hormonu zodpovědného za potlačování chuti k jídlu. Tento nadbytek hormonů způsobuje nekontrolovatelné přibírání na váze rychlým tempem. Tuky a sacharidy nejsou správně metabolizovány, což má za následek rychlé přibývání na váze.

Podporuje dlouhý spánek hubnutí?

Dostatečný spánek znamená snížení chuti k jídlu, protože ospalí lidé mají menší chuť na jídlo, zejména na nezdravé pochutiny a sladkosti. Odpočaté tělo má dostatek energie na celý den, takže nevyžaduje další kalorie.

Závěr je zřejmý - pokud chcete mít štíhlou postavu, musíte si zajistit správný a dlouhý spánek. Jak to ale udělat? Za efektivní spánek je zodpovědná především kvalitní matrace. Musí být dostatečně pevná, aby podepřela celé tělo, ale zároveň dostatečně měkká, abyste se neprobouzeli s bolestí krku a mravenčením v končetinách. Vybíráme ji podle své tělesné hmotnosti a výšky a podle svého pohodlí. Pružinové modely, pěnové modely a ty se směsnou vložkou fungují různě a výběr závisí na individuálních preferencích, věku a zdravotním stavu.

7 tipů, jak rychle usnout

Sdílení článku:

Informace

Naše specializace se také soustředí na dětské pokoje. Konkrétně nábytkem jako jsou postele patrové , rozkládací a výsuvné, jednoosobové , dvou a také tří osobové provedení. Variatny borovice, olše, dub, ořech, ale také pevnou a stabilní dřevotřísku. Postele lze také upravit barevným nátěrem a nebo využít některé polepy a grafiku z naší široké nabídky.

Kontaktní informace

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.


Na Prádle 3389/8
702 00 Moravská Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamace: na hlavní stránce naleznete online formulář.

Doklady a fakturace: ucetnictvi@dobresny.cz

Dodatečný reklamační email: reklamace@dobresny.cz

Více informací najdete zde

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Akceptujeme tyto platební systémy

Druhy plateb v našem e-shopu:

  • dobírkou
  • převodem
  • on-line kartou
  • PayU