Roztoči v posteli – jak se jich zbavit?

Roztoči - sdílíme s nimi naši postel

Naši spolubydlící nejsou vidět, ale to neznamená, že tam nejsou. Všichni mikrobi, včetně roztočů, jsou sice našemu oku neviditelní, ale určitě spí s námi. To je důležitá informace pro všechny alergiky, astmatiky a lidi s citlivou pokožkou. Bohužel s postupem času se každá nová matrace stává stále větším a větším prostředím pro houby, plísně a roztoče. Těm se daří na domácím prachu a živí se zbytky odloupnuté pokožky. Z tohoto důvodu by prvním krokem alergika měl být výběr antialergické matrace, tj. matrace, jejíž jádro je vyrobeno z materiálu odpuzujícího nečistoty, který brání růstu všech mikroorganismů. Tento typ matrace zahrnuje v zásadě všechny matrace pěnové  i latexové. Za pozornost stojí také to, v jakém potahu je matrace dodávána, protože i ten může být ušit z antialergických, prodyšných, hydrofobních nebo dokonce antibakteriálních materiálů.

Antialergické matrace pro roztoče domácího prachu

Roztoče žijící vedle nás nemůžeme zcela odstranit, ale můžeme jejich výskyt omezit na minimum. Především se vyplatí koupit správnou matraci. Dnešní modely mají velmi odlišnou strukturu. Existují pružinové, taštičkové, hybridní nebo pěnové matrace. Poslední jmenované jsou optimálními typy matrací pro alergiky. Syntetické pěny jsou díky své konstrukci a struktuře velmi prodyšné, což výrazně zpomaluje a omezuje růst kolonií různých mikrobů včetně roztočů, jejichž výměšky jsou zásobárnou alergenů. Kromě toho neabsorbují vlhkost a jsou také odolné vůči hromadění různých nečistot. Podobné vlastnosti má i latexová pěna. Dobře propouští vzduch a neabsorbuje vlhkost ani nečistoty. Právě díky pěnám zůstávají matrace dlouho čisté, suché a bez stanovišť různých mikroorganismů. Časem se však i ty nejvíce antialergické matrace nakonec osídlí roztoči.

Účinný proti roztočům

Pokud chcete udržet hygienu matrace tak, aby si zachovala své antialergické vlastnosti, musíte ji pravidelně udržovat. Doporučujeme vysávat povrch matrace běžným domácím vysavačem 3 až 4krát měsíčně. Tím odstraníte veškeré nečistoty a prach na povrchu potahu, aby neměly čas proniknout dovnitř. Většina modelů má potah opatřený všitým zipem pro snadné snímání. Poté by se měl co nejčastěji prát. Tím se výrazně prodlouží životnost a hygiena matrace, což zajistí, že alergici budou moci spát klidně a bez alergenů. Často se stává, že se na povrchu matrace objeví skvrny. Směsí citronové vody nebo jedlé sody a teplé vody lze tyto trvalé skvrny odstranit. 
Co ničí roztoče? Dalším způsobem, jak se roztočů z matrace zbavit, je její vyvětrání. Měli byste sundat potah a několik hodin větrat stélku. Nejlépe to uděláte, když nejste doma - o víkendu, na dovolené nebo když jste v práci. Pak se zbavíme vlhkosti a mikroby se nebudou příliš rychle množit. Roztoči domácího prachu se mohou nacházet také v lůžkovinách, proto je důležité je pravidelně prát a měnit. Roztoče v lůžkovinách zahubí praní při teplotě 60 °C.

Roztoči. Jak se jich zbavit v posteli?

Při jaké teplotě roztoči hynou? Roztoči umírají při teplotě 60 stupňů Celsia. I když máte matraci vyrobenou z materiálů, které jsou obzvláště odolné vůči růstu mikrobů a roztočů domácího prachu, stejně se jich musíte čas od času zbavit. Pokud chcete udržet matraci čistou, musíte o ni pravidelně pečovat. Vysávání, větrání a praní jsou jednoduché kroky, které vás zbaví roztočů a zachovají zdraví prospěšné vlastnosti matrace po delší dobu. Kromě toho je dobré udržovat v čistotě celou ložnici vysáváním koberce a otíráním prachu vlhkým hadříkem. Závěsy ušité z těžkých a silných látek by měly být nahrazeny žaluziemi. Vyhnout byste se měli také silným přikrývkám, které pohlcují velké množství prachu ze svého okolí. Dobře poslouží i tenké bavlněné lůžkoviny.

Věděli jste, že:

Roztoči jsou členovci mikroskopické velikosti - 0,2 mm.
Nelze je vidět pouhým okem
Nekoušou, neštípou ani nezanechávají stopy
Senzibilizované jejich trusem a nohama
Živí se lidskou pokožkou
Daří se jim v teplém, tmavém a vlhkém prostředí při teplotách mezi 0 a 30 °C.

Sdílení článku:

Informace

Naše specializace se také soustředí na dětské pokoje. Konkrétně nábytkem jako jsou postele patrové , rozkládací a výsuvné, jednoosobové , dvou a také tří osobové provedení. Variatny borovice, olše, dub, ořech, ale také pevnou a stabilní dřevotřísku. Postele lze také upravit barevným nátěrem a nebo využít některé polepy a grafiku z naší široké nabídky.

Kontaktní informace

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.


Na Prádle 3389/8
702 00 Moravská Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamace: na hlavní stránce naleznete online formulář.

Doklady a fakturace: ucetnictvi@dobresny.cz

Dodatečný reklamační email: reklamace@dobresny.cz

Více informací najdete zde

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Akceptujeme tyto platební systémy

Druhy plateb v našem e-shopu:

  • dobírkou
  • převodem
  • on-line kartou
  • PayU