Jaká teplota v ložnici je optimální pro spánek?

Jaká je nejlepší teplota pro spánek?

Je známo, že nejlepší teplota pro spánek doma v našich klimatických podmínkách na podzim a v zimě je 18-21 °C. V létě můžeme tolerovat mnohem vyšší hodnoty teploměru. Stále častěji se však rozhodujeme pro instalaci klimatizace v našich ložnicích, abychom se rychle ochladili a udrželi nižší teplotu i během horkých letních nocí.

Výzkumníci v oblasti spánku se však domnívají, že nejvhodnější teplota pro spánek je 15-19 °C.
Důležitá je také vlhkost vzduchu, která by měla být 40-60 %.

Ideální teplota v domácnosti

Podle Světové zdravotnické organizace je ideální teplota pro fungování v domácnosti mezi 18 a 24 °C za předpokladu, že se budeme cítit pohodlně v běžném domácím oblečení. Na jedné straně jsou požadavky na teplotu definovány stavebními předpisy, na druhé straně jde o stejně subjektivní pocit jako estetika místnosti. Někteří lidé mají prostě rádi teplo a jiní dávají přednost chladnějším místnostem. Teplota v místnosti závisí také na mnoha vnějších faktorech. Roční období, výkon topného systému, izolace budovy, ve které žijeme. Pamatujte, že optimální teploty v domě dosáhnete a udržíte snadněji, když teplo neuniká netěsnými okny.

Účinky vysokých teplot na lidský organismus

Příliš vysoká teplota v ložnici podporuje vznik infekcí horních cest dýchacích a alergií. Může vysušovat pokožku, což vede k nepříjemným pocitům. Bude mít velký vliv na to, jak rychle usínáme a spíme. V přetopené ložnici se nám bude hůře odpočívat a regenerovat. Sníží se schopnost soustředění a může ji nahradit podrážděnost, rozrušení, bolesti hlavy a bušení srdce. Objeví se únava a potíže s usínáním. Mezitím vysychání sliznic krku a nosu poškozuje naši přirozenou bariéru proti virům a bakteriím. V důsledku toho otevíráme cestu nachlazení, chřipce nebo infekcím v krku. Zvýší se alergie na pyl nebo prach. Vysoká spánková teplota také podpoří dehydrataci, takže se můžeme několikrát za noc budit žízní.

Účinky nízkých teplot na lidský organismus

Přestože vědci uvádějí, že nejvhodnější teplota pro spánek je 15-19 °C, ne každé tělo funguje dobře v těchto nejnižších teplotách. Příliš nízká teplota v ložnici může způsobit snížení imunity dýchacích cest. Ucpaný nos s rýmou nebo infekce v krku nepochybně ztíží nejen klidný spánek, ale i fungování během celého dne. Zejména pro kojence a malé děti, stejně jako pro starší osoby, budou nízké teploty obzvláště škodlivé.

Jak zajistit optimální teplotu v ložnici?

Když víme, jakou teplotu chceme v ložnici udržovat, bude snazší reagovat na teplotní výkyvy. Pokud je v našem bytě teplo a máme funkční topný systém, stačí na podzim a v zimě snížit termostat na radiátorech (nebo ho někdy úplně vypnout). Je to také dobrý krok pro naši peněženku a planetu. Před spaním je dobré ložnici intenzivně vyvětrat krátkým, ale širokým otevřením okna. Pokud na vás doléhá horko, přes den okna pevně zavřete a zakryjte je roletami nebo hustými závěsy, aby slunce místnost dodatečně neprohřívalo.

Matrace a přikrývka pro čtyři roční období

Důležitým faktorem podporujícím termoregulaci našeho spánku je také volba spánku, správné  matrace. Na trhu existují výrobky, které poskytují úlevu v horkých letních měsících, ale také teplo v zimě. Takové matrace jsou oboustranné, používají se s vhodnou stranou v závislosti na ročním období. Kokos a latex jsou materiály, které pomohou regulovat teplotu během spánku. Za pozornost stojí také potah a jeho vlastnosti, například bambusová vlákna, která dodávají látce termoregulační vlastnosti a reagují na teplotu těla. Dalším faktorem ovlivňujícím pohodlí našeho spánku jsou také správné přikrývky a polštáře a pravidelná výměna lůžkovin. Časy tlustých péřových přikrývek jsou pryč. V dnešní době jsou k dispozici doplňky, které nám nedovolí přehřát se a poskytnou optimální teplo v chladnějších měsících. 

Špatně nastavená teplota v ložnici neprospívá odpočinku a regeneraci. Nejenže může přispět ke špatnému komfortu spánku, ale z dlouhodobého hlediska způsobuje nespavost. V Polsku trpí problémy se spánkem již polovina dospělých. Vyplatí se proto dbát na optimální teplotu pro spánek.

Sdílení článku:

Informace

Naše specializace se také soustředí na dětské pokoje. Konkrétně nábytkem jako jsou postele patrové , rozkládací a výsuvné, jednoosobové , dvou a také tří osobové provedení. Variatny borovice, olše, dub, ořech, ale také pevnou a stabilní dřevotřísku. Postele lze také upravit barevným nátěrem a nebo využít některé polepy a grafiku z naší široké nabídky.

Kontaktní informace

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.


Na Prádle 3389/8
702 00 Moravská Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamace: na hlavní stránce naleznete online formulář.

Doklady a fakturace: ucetnictvi@dobresny.cz

Dodatečný reklamační email: reklamace@dobresny.cz

Více informací najdete zde

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Akceptujeme tyto platební systémy

Druhy plateb v našem e-shopu:

  • dobírkou
  • převodem
  • on-line kartou
  • PayU