Jak změna času ovlivňuje spánek?

Výměna hodinek - kdy?

Vyplatí se pamatovat na to, kdy si přehodit hodinky, a dbát na kvalitu svého spánku během změny času předem. Bylo dohodnuto, že letní změna času proběhne poslední neděli v březnu. Změna času v roce 2024 tedy proběhne 31.03. V tuto noc se ručičky změní z 2.00 na 3.00. Taková změna může mít negativní dopad na kvalitu našeho spánku.

Proč měníme čas?

Důvodem posunu hodin o hodinu zpět nebo vpřed je optimální využití denního světla. Změna byla provedena především kvůli úspoře energie. Je však změna času správná? Stále častěji se diskutuje o tom, že změna času není nutná, a dokonce způsobuje mnoha lidem frustraci z nevyspání a obtížného přizpůsobení organismu letnímu času. Pro některé lidi není snadný ani přechod na zimní čas.

Má změna času vliv na spánek?

Přepínání hodin ze zimního na letní čas nás připraví o hodinu času, který trávíme odpočinkem. To rozhodně nemá pozitivní vliv na naše zdraví, a to jak fyzické, tak psychické. Jsme více nevyspalí, podráždění a během dne nám chybí energie. Tyto nepříjemnosti mohou trvat až týden po změně času. Jedním z důsledků je i zvýšení hladiny stresu, což výrazně škodí našemu zdraví.

I přechod na zimní čas může být obtížný - tělo je zvyklé na určitou denní dobu, kdy se probouzí. Proto i když můžeme spát déle, probouzíme se v době, kdy bychom normálně vstávali. To může také způsobovat stres a nespavost. Změna času je noční můrou zejména pro lidi, kteří bojují s nespavostí, nadměrnou denní spavostí a kteří mají narušený cirkadiánní rytmus. Je to také značná nepříjemnost pro pracovníky pracující na směny.

Negativní účinky změny času:

Jak se připravit na změnu času?

Je to vůbec možné? Určitě je možné tělo do jisté míry připravit na kratší dobu spánku. To mu umožní přizpůsobit se změnám, které ho budou provázet. Je dobré začít vytvořením příznivých podmínek pro spánek - výměnou lůžkovin a vyvětráním ložnice. Kromě toho je dobrým krokem zorganizovat si čas tak, abyste mohli jít spát dříve než obvykle. Nemusí to nutně znamenat, že se budete do spánku nutit. Je však dobré začít s nočním odpočinkem dříve a zcela se vzdát dvě hodiny před spaním od. Používání chytrých telefonů které negativně ovlivňuje kvalitu spánku.

Sdílení článku:

Informace

Naše specializace se také soustředí na dětské pokoje. Konkrétně nábytkem jako jsou postele patrové , rozkládací a výsuvné, jednoosobové , dvou a také tří osobové provedení. Variatny borovice, olše, dub, ořech, ale také pevnou a stabilní dřevotřísku. Postele lze také upravit barevným nátěrem a nebo využít některé polepy a grafiku z naší široké nabídky.

Kontaktní informace

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.


Na Prádle 3389/8
702 00 Moravská Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamace: na hlavní stránce naleznete online formulář.

Doklady a fakturace: ucetnictvi@dobresny.cz

Dodatečný reklamační email: reklamace@dobresny.cz

Více informací najdete zde

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Akceptujeme tyto platební systémy

Druhy plateb v našem e-shopu:

  • dobírkou
  • převodem
  • on-line kartou
  • PayU