Jak často byste měli vyměňovat matraci?

Záleží na stáří matrace?

Prvním kritériem pro výměnu staré jednotky je její stáří. V průběhu let se každá matrace opotřebovává a ztrácí své vlastnosti. Jak často by se měla matrace měnit? Předpokládá se, že stáří matrace by nemělo přesáhnout 5 let, ale doporučuje se vyměnit ji i po 3 nebo 4 letech. Výrobci se předhánějí v konstrukci matrací, používají nové technologie a materiály, aby byl náš spánek pohodlnější a zdravější. Tím se zvyšuje konkurence mezi předními výrobci, což se projevuje v nižších cenách a širší nabídce výrobků. Mezi zákazníky také roste povědomí o důležitosti matrace v ložnici pro dobrý spánek a odpočinek. Pokud tedy pociťujeme nepohodlí nebo se naše požadavky zvyšují, vyplatí se koupit nový a lepší model.

Jak se chová použitá matrace?

Spaní na staré matraci má nepříznivé účinky na naše zdraví, proto se vyplatí vyměnit ji za novou, jakmile zaznamenáte první známky opotřebení. Opotřebovaná matrace zcela jistě ztratila své vlastnosti, které ovlivňují kvalitu spánku, jako je pevnost, pružnost a elasticita. Boule, hrboly, vrzající pružiny, prověšené okraje - to jsou jasné známky toho, že se vaše matrace stala obětí nevyhnutelného opotřebení. Možná byla kdysi dokonalá, ale ve svém současném stavu již nebude dostatečně podporovat vaše tělo. Taková matrace ztratila schopnost udržet vaši váhu a správně podepřít vaši páteř. Pokud navíc cítíte, jak se vám pružiny při každém pohybu zarývají do zad, a její vzhled a vůně nejsou příjemné, pak je nová matrace nutností. V opačném případě se to projeví na našem zdraví. Přibývání na váze, ztuhlost šíje a bolesti zad, celkový pocit nespokojenosti, podrážděnost, výkyvy nálad a nechuť k fyzické námaze, stejně jako nedostatek energie v práci - to jsou důsledky nedostatku spánku a nedostatečné regenerace během spánku.

Matrace z druhé ruky - vyplatí se?

Existují také zastánci nákupu matrace z druhé ruky. Je však matrace z druhé ruky dobrý nápad? Určitě ne. Taková matrace byla navržena pro osobu s určitou hmotností, výškou a preferovanou polohou při spánku. Proto se jistě zdeformovala a přizpůsobila tvaru těla a hmotnosti předchozího majitele. Taková kopie není vhodná pro osobu s jinými potřebami a požadavky. Navíc se v ní budou nacházet nečistoty, které již nelze odstranit. I když si koupíme použitou matraci, po krátké době se ukáže, že nesplňuje naše očekávání, a budeme si muset koupit novou, která by měla být přizpůsobena našim individuálním preferencím.

Další důvody pro koupi nové matrace do ložnice

Změna tělesné hmotnosti

Konec naší staré matrace rozhodně není jediným důvodem, proč se poohlédnout po nové. Pokud došlo v průběhu několika let k výrazné změně hmotnosti, pak stojí za to zvážit, zda vaše současná matrace podporuje vaše tělo správným způsobem. Přibývání nebo ubývání na váze může znamenat, že vaše současná matrace již není ta pravá. Totéž platí, pokud jste začali spát s jinou osobou. Starý model byl původně navržen tak, aby vyhovoval hmotnosti a potřebám jedné osoby. Proto i přes své značné rozměry nemusí poskytovat pohodlný spánek pro dva. V takovém případě byste se měli poohlédnout po matraci určené pro páry, která má parametry vhodné pro dvě osoby.

Neodstranitelná špína a skvrny

Důležitou otázkou je také hygiena. To platí zejména pro starší a nejmladší osoby, ale také pro všechny. Neměli byste spát na vlhkém potahu matrace, který vytváří ideální prostředí pro růst patogenních mikroorganismů. Těm se pak vystavujeme, což vede k podráždění kůže, dýchacích cest a očí. Indikátorem toho, že nastal čas vyměnit naši matraci, je její znečištění do té míry, že ji již nelze vyčistit. Můžete vyměnit potah, ale to nemusí stačit. Problémem může být také nepříjemný zápach, který je důsledkem dlouholetého používání. Hromadění vlhkosti uvnitř, může vést ke vzniku nežádoucích plísní a hniloby. Opotřebovanou a starou matraci nelze dobře vyčistit. Během používání se také mohou objevit skvrny, které pronikly do potahu a již je nelze odstranit. Jedinou možností je pak koupě nové.

Změny životního stylu

Jakákoli změna životního stylu by měla být také podnětem k výměně matrace. Pokud změníme své zaměstnání a dobu spánku a bdění, změní se i úkol naší matrace. Jinak se chová při fyzické práci a jinak při sezení v kanceláři. Matrace hraje důležitou roli v prevenci a rehabilitaci poruch páteře a celého kloubního systému, snižuje nepohodlí způsobené únavou při práci. Proto musí mít nový model odpovídající stupeň tvrdosti, typ vložky a tloušťku v závislosti na práci, kterou vykonáváme. Důležitý je také pocit pohodlí a relaxace při spánku po dlouhém a vyčerpávajícím dni.

Změna bydliště

Při změně bytu se často setkáváme s tím, že rozměry naší postele neodpovídají rozměrům nové ložnice. V takovém případě je stará postel a matrace nepoužitelná a je třeba zakoupit novou postelovou soupravu, která bude odpovídat rozměrům nového bytu. Podobná situace nastává i v případě, že se rekonstruuje nebo nově zařizuje samotná ložnice. Nový prostor může vyžadovat výměnu postele, a tedy i matrace.

Nová matrace? Jak často má smysl ji vyměnit za novou? Existuje mnoho důvodů, proč si koupit novou matraci. Její věk, stáří, opotřebení, znečištění, to vše jsou základní důvody pro výměnu za nový model. Jedno je jisté - spánek je zdraví a zdravý spánek znamená především pohodlnou matraci. Nezapomínejme však ani na estetické a vizuální vlastnosti. Kromě svých vlastností a role musí matrace neutrálně vonět a být hezká a příjemná na dotek. Měla by být spojována s odpočinkem, zdravím a relaxací.

Sdílení článku:

Informace

Naše specializace se také soustředí na dětské pokoje. Konkrétně nábytkem jako jsou postele patrové , rozkládací a výsuvné, jednoosobové , dvou a také tří osobové provedení. Variatny borovice, olše, dub, ořech, ale také pevnou a stabilní dřevotřísku. Postele lze také upravit barevným nátěrem a nebo využít některé polepy a grafiku z naší široké nabídky.

Kontaktní informace

DOBRÉ SNY

House of kids s.r.o.


Na Prádle 3389/8
702 00 Moravská Ostrava

IČ: 03862721

DIČ: CZ03862721

 

Pracovní doba PO-PÁ, 7:00- 15:00.

 

Tel: +420 59 50 50 000

Všeobecné informace: shop@dobresny.cz

Reklamace: na hlavní stránce naleznete online formulář.

Doklady a fakturace: ucetnictvi@dobresny.cz

Dodatečný reklamační email: reklamace@dobresny.cz

Více informací najdete zde

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Akceptujeme tyto platební systémy

Druhy plateb v našem e-shopu:

  • dobírkou
  • převodem
  • on-line kartou
  • PayU